» جرم خرید و فروش ملک به دو نفر

 جرم خرید و فروش ملک به دو نفر

یکی از جرائمی که این روزها بیش از همیشه شاهد وقوع آن هستیم، خرید و فروش ملک به دو نفر یا بیشتر است. البته طبق قانون اگر یک ملک به دو یا چند نفر فروخته شود، صاحب اصلی آن فردی می باشد که برای بار اول یک ملک را خریداری کرده است. چنین فردی می تواند با طرح دعوی، قرارداد سایر خریداران را باطل کند. حال از آنجایی که این جرم بیشتر در نواحی شمال کشورمان اتفاق می افتد، به شما پیشنهاد می کنیم در صورت مواجه با آن، با بهترین وکیل در چالوس مشورت کنید تا متوجه شوید باید چه اقداماتی انجام دهید.


منظور از معامله معارض چیست؟

همانطورکه گفته شد، در بسیاری از مواقع یک ملک یا یک مال به چندین نفر فروخته می شود که در این صورت می گویند معامله معارض صورت گرفته و خریدار یک مال غیر را خریداری کرده است. بنابراین می توان گفت معامله معارض زمانی رخ می دهد که یک مالک ملک خود را به شخصی بفروشد و بعد از انجام معامله، دوباره خود را به عنوان مالک ملک در بنگاه دیگر معرفی کند.

قانون در رابطه با این سبک از معامله حکم داده است و براساس ماده 117 قانون ثبت اسناد و املاک، اگر فردی اصل مال یا منفعت مالی که شامل منقول یا غیرمنقول می شود را با سند رسمی یا عادی به شخص یا اشخاصی بدهد و دوباره نسبت به همان مال یا منفعت مال به موجب سند رسمی معامله معارض انجام دهد، برای او مجازات حبس درنظر گرفته خواهد شد. البته برای آنکه این جرم شناسایی و ثابت شود، باید احراز جرم از دو حالت زیر به اثبات برسد.


  1. هر دو معامله باید به صورت رسمی انجام شده باشند و به ثبت رسیده باشند.
  2. معامله اول باید با سند عادی و معامله دوم باید با سند رسمی به ثبت رسیده باشد.


وضعیت معاملات معارض به چه شکل است؟

حال اگر به هرشکلی معامله معارض انجام شود، باید گفت معمولا معامله اول است که اعتبار دارد و معاملات دوم به بعد فاقد اعتبار هستند. دلیل این موضوع نیز کاملا واضح می باشد؛ زمانی که اولین معامله در حال انجام می باشد، ملک یا مال واقعا به مالک تعلق دارند، اما زمانی که معامله اول انجام شود، دیگر صاحب ملک به عنوان مالک شناخته نمی شود، بنابراین دیگر نمی تواند همان ملک یا مال را به فرد دیگر بدهد، پس اگر این اتفاق رخ داد، باید درنظر داشته باشید که معاملات دوم به بعد فاقد اعتبار قانونی هستند.

در چنین شرایطی، خریدار اول مشکلی برای معامله ندارد و سایر خریدارها می توانند برای جبران ضرر و زیانی که متحمل شده اند از فروشنده شکایت کنند. مالک اول نیز باید نسبت به باطل کردن معاملات سایر افراد اقدام کند. توجه داشته باشید که تفاوتی ندارد که سند معامله اول از نوع رسمی یا عادی باشد؛ در هردو صورت معامله اول بدون مشکل است و اعتبار لازم را دارد.

نکته ای که وجود دارد، این است که اگر قرارداد خریدار اول زمانش زودتر باشد و فقط یک مبایعه نامه ساده برای آن وجود داشته باشد، اما خریدار دوم سند رسمی که به نامش است را داشته باشد و مشخص شود که صاحب ملک آن ملک را به چند نفر فروخته است، بازهم قرارداد اول اعتبار دارد.


مجازات فردی که یک ملک را به چند نفر می فروشد چیست؟

اگر یک ملک دو سند داشته باشد که هر دو سند رسمی باشند و تنها تفاوتشان در تاریخ ثبتشان باشد، در ابتدا سردفتری که ثبت معامله معارض را انجام داده است جریمه و مجازات می شود که معمولا این جریمه انفصال دائم از شغل سردفتری خواهد بود. خود شخصی که این جرم را انجام داده است نیز مجازات می شود که باید گفت اگر شخص کارمند دولت باشد، مجازات وی انفصال موقت از شغل کارمندی خواهد بود که معمولا مدت زمان انفصال از شغل 2 سال یا کمتر است.


آیا خریدار در معامله معارض مجازات می شود؟

اینکه خریدار در یک معامله معارض مجرم شناخته می شود یا خیر، بستگی به شرایط دارد؛ یعنی ممکن است در برخی از شرایط خریدار مجرم و در برخی دیگر از شرایط خریدار بی گناه باشد. برای مثال اگر خریدار اطلاعی نداشته باشد که مالک، ملک موردنظر را به چند نفر فروخته است و نداند که فرد فروشنده مالک واقعی ملک نیست، مجرم شناخته نخواهد شد، اما فرد موظف است که ملک خریداری شده را به صاحب اصلی آن برگرداند. از طرفی اگر خریدار از جرم صورت گرفته اطلاع داشته باشد، در قانون به جرم همکاری در جرم شناخته می شود و مجازات نیز خواهد شد.


مراحل شکایت از معامله معارض به چه شکل است؟

اگر درگیر چنین پرونده ای شدید و فهمیدید که ملک خریداری شده، جز شما به اشخاص دیگری نیز فروخته شده است، باید از فرد فروشنده به علت فروش مال غیر شکایت کنید. زمانی که شکایت را انجام دهید، دادگاه به سراغ شواهد، مدارک و مستنداتی که موجود است می رود و متناسب با جرم صورت گرفته و رد مال توسط فرد مجرم، حکم را صادر می کند.

بعد از آنکه شما شکایت خود را در دفاتر و مراجع ثبت کردید، دادگاه و بازرس پرونده تحقیق و بررسی های لازم را انجام می دهند تا بتوانند براساس شرایط حکم را صادر کنند. حکمی که توسط دادگاه صادر می شود، با هدف جبران ضرر و زیان های وارده به شخص است و فرد مجرم نیز طبق قانون جریمه خواهد شد. باید به این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که جرم فروش مال غیر از آن دسته جرم هایی به شمار می آید که جدای از جنبه خصوصی، جنبه عمومی نیز دارد و اگر فرد خاطی تسلیم قانون نشود، از طرف قانون تعقیب و مجازات خواهد شد.

پرونده های این چنینی سرشار از پیچیدگی و سختی هستند، از همین رو پیشنهاد می شود در صورت مواجه با این سبک از پرونده ها از بهترین وکیل در ساری یا بهترین وکیل چالوس کمک بگیرید تا وکلا با دانش و تجربه خود روند پیگیری پرونده را انجام دهند و در کوتاه ترین زمان شما را به حق و حقوقی که دارید برسانند.

کلام آخر

جرم خرید و فروش ملک به دو نفر یا چند نفر، موضوعی است که این روزها گزارش های مختلفی در رابطه با آن به گوش می رسد؛ از همین رو ما در این مقاله در رابطه با این موضوع به طور کامل صحبت کردیم و مجازات درنظر گرفته شده برای آن را نیز گفتیم. اکنون شما می توانید با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفت، در برابر این مسئله بهترین عکس العمل را از خودتان نشان دهید و به حق و حقوق خود برسید.  


فرم ارسال نظر

  وکیل در شیراز   |   برترین وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله