» حضانت فرزند نامشروع برعهد کیست؟

حضانت فرزند نامشروع برعهد کیست؟

به نقل از دادخواه وکالت : یکی از مهم ترین وظایفی که والدین در قبال فرزندان خود بر عهده دارند، حضانت فرزندان می باشد. حضانت به معنای مراقبت از فرزندان از لحاظ جسمی و عاطفی است. حضانت فرزندان از نظر حقوقی بر حق والدین می باشد و جزو مهم ترین تکالیف آن ها به شمار می رود. ممکن است این سوال در ذهن به ذهن شما خطور کند که حضانت فرزند نامشروع بر عهده چه کسی است؟ برای پیدا کردن پاسخ سوال خود، بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید، در ادامه به بررسی قوانین حضانت کودک نامشروع خواهیم پرداخت و در پایان مطلب نیز نفقه و میزان ارث کودک نامشروع را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


بررسی حضانت فرزند نامشروع

قبل از هر چیز بهتر است با مفهوم رابطه نامشروع آشنا شوید. مطابق با ماده 632 قانون مجازات اسلامی:" زمانی که زن و مرد با یکدیگر رابطه زوجیت نداشته باشند و دست به عمل نامشروع نظیر بوسیدن، هم بستر شدن و... بزنند، مطابق با قوانین جمهوری اسلامی مرتکب انجام جرم نامشروع شده اند و برای آن ها مجازات تا 99 ضربه شلاق در نظر گرفته می شود؛ در صورتی که رابطه نامشروع با اکراه همراه باشد، فقط فرد اکراه کننده مجازات می شود." اگر حاصل برقراری رابطه نامشروع، فرزند دختر یا پسر باشد پس از متولد شدن فرزند باید در زمینه حضانت وی تصمیماتی گرفته شود.بررسی تفاوت رابطه نامشروع و زنا

هر زمان که بحث رابطه نامشروع می شود، لزوما منظور برقراری رابطه جنسی بین زن و مرد نمی باشد. می توان گفت رابطه نامشروع هر نوع عملی می باشد که مغایر با عفت عمومی جامعه از یک فرد ممکن است سر بزند، در نتیجه می توان به انجام معاشرت بین دو شخص بدون داشتن رابطه جنسی، رابطه مشروع را نسبت داد. زنا نیز به معنای برقراری رابطه جنسی بین زن و مردی است که زوجیت ندارند، بنابراین می توان گفت، زنا با رابطه نامشروع فرق دارد.


مجازات فردی که مرتکب برقراری رابطه نامشروع شده است مطابق با قوانین 99 ضربه شلاق تعزیری می باشد، مجازات فردی که مرتکب زنا شده است 100 ضربه شلاق حدی است.


حضانت فرزند نامشروع به عهده پدر است یا مادر؟

مطابق با ماده 1167 قوانین مدنی: " کودک متولد شده از زنا به زناکار منتسب نیست و این مورد به این معنا است که فرزند متولد شده از زنا از حقوق قانونی فرزند مشروع بهره مند نمی باشد."

در سال های اخیر دیوان عالی کشور رای وحدت رویه را صادر کرده است و مطابق با این رای مسئله حضانت فرزند نامشروع تعیین شده است. طبق این رای می توان گفت بین کودک نامشروع و مشروع از نظر حضانت، حقوق و تکالیف هیچ فرقی وجود دارد، تنها تفاوتی که وجود دارد رابطه توارث یا ارث بردن فرزند نامشروع می باشد.

با توجه به قوانین جدید می توان گفت والدین فرزند نامشروع وظیفه دارند حضانت فرزند نامشروع خود را بر عهده بگیرند و باید نفقه فرزند از سوی پدر پرداخت شود، علاوه بر این والدین موظف هستند برای کودک نامشروع شناسنامه بگیرند. شایان ذکر است که فرزند نامشروع از پدر و مادر خود ارث نمی برد و والدین نیز از فرزند خود ارث نمی برند.قوانین مرتبط به عدم قبول حضانت فرزند نامشروع توسط والدین

مطابق با ماده 1172 قانون مدنی، والدین حق سرپیچی از حضانت فرزند نامشروع خود را ندارند، در صورتی که والدین به تکلیف خود عمل نکنند حاکم با بررسی دادخواست اشخاص دیگر، فرد مدعی العموم و... حضانت فرزندی که به واسطه زنا متولد شده است را به والدین عرفی کودک واگذار می کند. اگر والدین با وجود اجبار حضانت وی را قبول نکنند، حضانت کودک به خرج پدر عرفی وی و در صورت مرگ پدر، به خرج مادر عرفی وی تامین می گردد.

مطابق با ماده 45 قوانین جدید حمایت از خانواده می توان گفت: " اگر والدین که تکلیف حضانت فرزند نامشروع را بر عهده دارند از انجام وظیفه خود سرپیچی کنند، اولین بار به پرداخت جریمه نقدی درجه هشت محکوم می شوند، اگر این عمل توسط والدین مجددا تکرار شود، مطابق با قوانین، حداکثر مجازات برای والدین در نظر گرفته می شود.


بررسی میزان نفقه در حضانت کودک نامشروع

پرداخت نفقه به عهده پدر کودک نامشروع است، شایان ذکر است، مطابق با عرف و قوانین، مادر هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت نفقه کودک نامشروع ندارد. اگر پدر کودک توانایی لازم را برای پرداخت نفقه نداشته باشد، وظیفه جد پدری است که نفقه کودک را پرداخت نماید، به عبارت دیگر می توان گفت جد پدری در مقام حضانت از کودک نامشروع وظیفه دارد تا نسبت به پرداخت نفقه اقدام کند.


شایان ذکر است، میزان نفقه کودک نامشروع با توجه به توانایی مالی پدر تعیین می شود و وی موظف است نفقه فرزندش را به صورت مرتب واریز کند.


بررسی ارث و میراث در حضانت کودک نامشروع

موضوع ارث و میراث یکی از مهم ترین موضوعات در بحث حضانت فرزند نامشروع به شمار می رود، از اصلی ترین تفاوت های بین فرزند نامشروع و فرزند مشروع می توان به رابطه توارث اشاره کرد. هیچ رابطه نسبی شرعی بین والدین با کودک نامشروع وجود ندارد، به همین دلیل رابطه توارثی نیز بین آن ها برقرار نیست، در نتیجه می توان گفت کودک نامشروع از والدین خود هیچگونه ارثی نمی برد و والدین نیز از فرزند نامشروع خود نمی توانند ارث ببرند.


کلام آخر

موضوع حضانت فرزند نامشروع از مهم ترین موضوعاتی که باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرد است و تکلیف حضانت کودک نامشروع در سریع ترین زمان ممکن باید مشخص شود. اگر برای تعیین حضانت کودک نامشروع نیاز به برگزاری جلسه دادگاه است، می توانید برای سرعت بخشیدن به روند کاری پرونده حضانت، از وکیل با تجربه و متخصص کمک بگیرید. بهترین وکلای خانواده در زمینه حضانت فرزندان اطلاعات لازم را دارند و می توانند به این نوع دعاوی با دقت و تسلط بیشتری رسیدگی کنند.


dadkhahvekalat.ir   


فرم ارسال نظر

  وکیل در شیراز   |   برترین وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله