» روش های وصول نفقه و اجرت المثل در شرایط مختلف

روش های وصول نفقه و اجرت المثل در شرایط مختلف

نفقه و اجرت المثل دو حق مالی مهم برای زوجه هستند که در صورت عدم پرداخت توسط زوج، زوجه می‌تواند برای وصول آنها اقدام کند. البته روش‌های وصول آنها در شرایط مختلف متفاوت است که با انتخاب یک موسسه حقوقی خوب می‌توان به بهترین شکل به آنها دست یافت. این امکان وجود دارد که با حضور مشاور حقوقی و وکیل مجرب خانواده بهترین راه‌حل‌ها در این‌گونه دعاوی پیشنهاد شود تا کمترین آسیب به زوج و زوجه برسد.


نفقه چیست؟

این اصطلاح شامل تأمین نیازهای مالی زوجه، از جمله خوراک، پوشاک، مسکن، درمان و غیره خواهد بود. به‌طور معمول دارای دو نوع است که یک وکیل نفقه مجرب می­تواند آنها را به خوبی برای شما تشریح کند. این دو نوع شامل:


زوجی

پرداخت این حق بر عهده و تعهد زوج است و در طول مدت زوجیت باید به زوجه پرداخت کند.


واجب النفقه

به نوعی از تعهد زوج اشاره دارد که در صورت عدم پرداخت آن، علاوه‌بر پرداخت مبلغ خرجی تعیین‌شده، محکوم به حبس نیز می‌شود.


اجرت المثل چیست؟

اجرت المثل عبارت است از ارزش کارهایی که زوجه به‌صورت رایگان در منزل زوج انجام می‌دهد که بر اساس عرف و قانون تعیین می‌شود. البته باید گفت که این نکته به‌همراه مهریه، دو حق مالی مهم برای زوجه هستند که در صورت عدم پرداخت توسط زوج، زوجه می‌تواند برای وصول آنها به‌صورت قانونی اقدام کند. با این‌حال، این دو حق تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند.

مهریه مالی است که به هنگام عقد نکاح، مطابق با ضوابط شرع و رسم از طرف مرد به زن پرداخت می‌شود و به‌صورت عندالمطالبه در نظر گرفته خواهد شد. این امکان وجود دارد که مهریه به صورت نقدی، سکه، طلا، ملک و غیره باشد. در صورت عدم پرداخت آن، وکیل مهریه خواهد توانست به‌راحتی مشاوره­های لازم را ارائه دهد و برای وصول مهریه اقدام کند.


روش‌های دریافت نفقه و اجرت المثل

برای وصول اجرت المثل و نفقه روش‌هایی وجود دارد که با کمک یک وکیل پایه یک دادگستری مجرب می­توان آنها را دریافت کرد. در ادامه به این روند اشاره می‌شود:


مراجعه به دادگاه

ساده‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای وصول این حقوق توسط زوجه، مراجعه به دادگاه است. در این روش، زوجه باید دادخواستی به دادگاه ارائه دهد و درخواست صدور حکم مبنی بر پرداخت حقوق خود را ارائه کند. دادگاه پس از رسیدگی به دادخواست، حکم مقتضی را صادر خواهد کرد.

در مورد شرایط طلاق توافقی چه طلاق از طرف زوج باشد و چه طلاق از طرف زوجه ارائه شود، توصیه می‌شود که با مشاوره حقوقی برای وصول نفقه و اجرت المثل مشاوره صورت گیرد.


طرح شکایت کیفری

در صورتی‌که زوج از پرداخت نفقه خودداری کند، زوجه می‌تواند به دادسرا مراجعه کند و شکایتی مبنی بر عدم تعهد زوج به پرداخت حقوقش مطرح کند. در این‌صورت، دادسرا پس از بررسی شکایت و در صورت احراز ادعای زوجه، زوج را محکوم به پرداخت نفقه خواهد کرد.


اجرای حکم دادگاه

اگر زوج از پرداخت این حقوق پس از صدور حکم دادگاه خودداری کند، زوجه این امکان را دارد تا از طریق اجرای احکام مدنی، حکم دادگاه را اجرا کند. در این‌صورت، بخش اجرای احکام مدنی نسبت به توقیف اموال زوج اقدامات لازم را انجام می‌دهد و مبلغ نفقه یا اجرت المثل را از اموال او وصول می‌کند.


روش‌های وصول حقوق زوجه در شرایط مختلف

در شرایط مختلف روش­های وصول این حقوق تفاوت دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است:


در صورت طلاق

در صورت طلاق، زوجه می‌تواند برای دریافت نفقه ایام عده خود اقدام کند که شامل پرداختی می‌شود که زوجه در طول مدت عده خود که معمولا سه ماه است، باید دریافت کند. بهترین حامی در این مورد وکیل طلاق خواهد بود. موسسه حقیقت گستر با برخورداری از وکلای با تجربه پایه یک دادگستری، می تواند در این خصوص شما را یاری کند.در صورت فوت زوج

در صورت فوت زوج، زوجه خواهد توانست برای دریافت نفقه زوجیت خود اقدام کند. این شامل حقوقی است که زوج در طول مدت زوجیت باید به زوجه پرداخت کند.


در صورت اعسار زوج

اگر زوج از پرداخت اجرت المثل خودداری کند و اعسار او از دادگاه اثبات شود، زوجه از طریق دادگاه، میزان این حقوق را به‌صورت اقساطی دریافت خواهد کرد.


در صورت ازدواج مجدد زوج

در صورتی‌که زوج مجددا ازدواج کند، زوجه می‌تواند برای دریافت نفقه خود تا زمانی که زوجه دیگر در قید زوجیت باشد، اقدام کند. اگر در چارچوب حقوق خانواده، با مسائلی این چنینی مواجه هستید، می‌توانید با کمک وکلای خانواده یا طلاق آنها را بررسی کنید برای وصول موارد فوق‌الذکر اقدامات لازم را انجام دهید.


نکات مهم در دریافت نفقه و اجرت المثل

برای وصول این حقوق مالی زوجه، باید مدارک لازم را تهیه کنید. این مدارک شامل سند ازدواج، شناسنامه، حکم دادگاه و غیره خواهد بود. در صورت مراجعه به دادگاه، باید دادخواست خود را به‌صورت دقیق و کامل تنظیم کنید.

در صورت عدم پرداخت اجرت المثل و دیگر حقوق زوجه توسط زوج، باید سریعا برای وصول آن اقدام کنید و بهترین حامی برای این موضوع وکیل خانواده مجرب است. بنابراین، هنگامی که درخواست طلاق از طرف زن یا طلاق از طرف مرد ارائه شود، باید که حقوق هر یک کاملا روشن شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه وصول حقوق خود توصیه می‌شود از مشاوره وکلای مجرب حقوقی بهره‌مند شوید.


جمع‌بندی

نفقه شامل تأمین نیازهای مالی زوجه، از جمله خوراک، پوشاک، مسکن، درمان و غیره خواهد شد که باید از طریق زوج تامین شود. این در حالی‌است که اجرت المثل به ارزش کارهایی که زوجه به‌صورت رایگان در منزل زوج انجام داده است‌، اشاره دارد که براساس عرف و قانون تعیین می‌شود.  


فرم ارسال نظر

  وکیل در شیراز   |   برترین وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله