» 4 تفاوت اصلی بین تفاهم نامه و قرارداد

4 تفاوت اصلی بین تفاهم نامه و قرارداد

تفاوت میان تفاهم نامه و قرارداد یکی از سوالاتی است که اغلب افراد حقیقی و حقوقی ممکن است به واسطه نوع فعالیت و شغل خود بارها آن را پرسیده باشند. در واقع آنچه که موجب می شود تا این افراد به دنبال تفاوت میان این دو نوع سند باشند در متن و محتوای نگارش شده آن بوده و ممکن است افراد عادی تصور کنند که فرق چندانی میان آن ها وجود ندارد. بهترین وکیل کرج به عنوان یک فرد حقوقی و با در نظر گرفتن چهارچوب مناسب از معانی و الفاظی که در این اسناد به کار رفته تفاوت میان آن ها را بهتر متوجه می شود. مجله وکیل چی (vakilchi.com) در این مقاله قصد دارد به بررسی 4 تفاوت اصلی بین تفاهم نامه و قرارداد بپردازد و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد با ما همراه باشید.


تفاهم نامه چیست و چه کاربردی دارد؟

طبق گفته های بهترین وکیل در مازندران سند تعیین شده از نتیجه مذاکراتی که طرفین آن سعی دارند در مورد موضوعی خاص و ویژه به تفاهم برسند تا در آینده قرارداد آن را تنظیم کنند، تفاهم نامه می گویند. در واقع تفاهم نامه همان صورت جلسه پایان مذاکرات است که طرفین سعی می کنند بر مبنا و واسطه توافقات انجام شده از ایجاد هر گونه آثار حقوقی الزام آور ممانعت نمایند. ولیکن با توجه به مذاکرات انجام شده یک وجه و یا نقطه مشترک را برای تنظیم و انعقاد قرارداد پیدا می کنند.


تفاهم نامه همان توافقات پایه ای تعهدات برای قرارداد است و یا به عبارتی دیگر تفاهم نامه پیش نویس قرارداد رسمی در آینده می باشد. تفاهم نامه از نظر قانونی یک سند قابل استناد محسوب نمی شود و نمی توان آن را برای طرفین الزام آور به شمار آورد.


طرفین یک قرارداد در جلسات مذاکرات شفاهی آنچه را که تمایل دارند به نفع خود در قرارداد ذکر کنند بیان می کنند و یادداشت برداری های انجام شده تحت عنوان تفاهم نامه به عنوان یک سند پشتیبان در زمان انعقاد قرارداد مورد استفاده قرار می گیرد و می توان به مبنا و پایه تصمیمات طرفین از طریق آن پی برد.


با توجه به آنچه که در تعریف تفاهم نامه اعلام گردید می توان کاربرد اصلی این سند را در مشخص نمودن چهارچوب کلی برای توافق قطعی طرفین قرارداد و بیان شروط کلیدی تا زمان امضای تفاهم نامه توافق شده میان طرفین دانست.


قرارداد چیست و نسبت به تفاهم نامه چه مزایای دارد؟

قرارداد یک سند مکتوب بوده که توسط دو یا چند افراد حقیقی و حقوقی برای مشارکت در انجام فعالیتی خاص و یا واگذاری اموال غیر منقول در برابر دریافت هزینه تعیین شده امضا می شود. این سند مورد تایید قانونگذار بوده و دارای ضمانت اجرای قانونی می باشد.


مزیت مهم قرارداد نسبت به تفاهم نامه قابل استناد بودن آن است و شامل تصمیمات نهایی و قطعی طرفین می شود که به صورت مکتوب و براساس شرایط و ضوابط قانونی تنظیم می گردد.چهار تفاوت اصلی بین تفاهم نامه و قرارداد از نظر حقوقی

با توجه به آنچه که در تعریف تفاهم نامه و قرارداد بیان کردیم به این نکته پی بردیم که این دو نوع سند اگرچه ممکن است دارای آثار مشابهی باشند ولیکن از نظر نوع تنظیم و حتی نگارش باهم تفاوت دارند. با توجه به بیان بهترین وکیل مهم ترین تفاوت میان تفاهم نامه و قرارداد به قرار ذیل است:


  1. تفاهم نامه در واقع نتیجه مذاکرات انجام شده قبل از قرارداد است و از نظر قانونی یک سند قابل استناد محسوب نمی شود، ولی قرارداد یک سند حقوقی قابل استناد در برابر همگان می باشد.
  2. در متن قرارداد مسئولیت ها و وظایف الزامی هر کدام از طرفین مشخص می گردد ولیکن تفاهم نامه تنها چهارچوب کلی توافقات طرفین را در بر می گیرد.
  3. تفاهم نامه سند مکتوب شده صورتجلساتی است که قبل از نهایی شدن قرارداد توسط طرفین تهیه می شود و در صورت برزو هر گونه اختلاف در زمان تنظیم قرارداد اصلی می توان برای رفع اجمال به سند تفاهم نامه رجوع کرد.
  4. زمانی که طرفین برای انعقاد قرارداد اقدام می کنند به این معنا است که در مورد تمامی مسائل اولیه با هم به توافق رسیده اند ولیکن هدف از تفاهم نامه انجام ابتدایی ترین مراحل برای رسیدن به توافق در مورد موضوع قرارداد است.


اصول لازم برای تنظیم تفاهم نامه

اگرچه تفاهم نامه انجام مذاکرات پیش از انعقاد قرارداد رسمی است اما در زمان انجام این مذاکرات و تنظیم تفاهم نامه نیز باید اصول ذیل رعایت گردد:


  • اگر زمان انجام مذاکرات تعهداتی توسط طرفین پیش بینی می گردد بایستی حتما در متن تفاهم نامه ضمانت اجرای این تعهدات به خصوص ضمانت اجرای مالی مشخص شده و به صورت واضح قید گردد.
  • برای تفاهم نامه های مشارکتی در انجام یک فعالیت پروژه ای حتما باید ضمانتی برای تعهد حسن انجام کار از طرف مقابل دریافت کنید.
  • در تفاهم نامه نیاز نیست که تمامی اطلاعات محرمانه کاری را بازگو و یا در اختیار طرف مقابل قرار دهید.
  • حتما در تفاهم نامه یک بند را به عنوان حفظ محرمانه بودن سند مربوطه قرار دهید و در صورت لزوم برای نقص آن نیز ضمانت اجرا تعیین کنید.
  • قبل از این که تفاهم نامه را امضا کنید حتما تمامی اسناد و مدارک مربوط به طرف مقابل را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید و در صورت اطمینان و آگاهی از تمامی بندها و تبصره های تفاهم نامه ذیل آن را امضا کنید.


کلام آخر

قبل از انعقاد و تنظیم هر نوع قراردادی ابتدا تعاملاتی انجام می شود و نتیجه مذاکرات میان طرفین به صورت کتبی تحت عنوان تفاهم نامه تنظیم و امضا می شود و به عنوان یک سند معتبر برای تفسیر مواد قرارداد در زمان بروز اختلاف مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات حقوقی در مورد چگونگی تنظیم تفاهم نامه و قرارداد می توانید به مجله وکیل چی (vakilchi.com) مراجعه کنید و از وکلای متخصص آن کمک بگیرید. در صورت هرگونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت وکیل چی با ما در ارتباط باشید.  

فرم ارسال نظر

  برترین وکیل   |   وکیل در شیراز  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله