» حضانت فرزند در طلاق توافقی چگونه است؟

حضانت فرزند در طلاق توافقی چگونه است؟

گاهی اوقات در زندگی مشترک اختلافات آنقدر بالا می گیرد که زوجین بر جدایی توافق می کنند؛ این عمل در قانون اسلامی با عنوان طلاق توافقی شناخته می شود. طی این فرآیند قانونی که تا حداکثر ده ماه نیز می تواند به طول بیانجامد، زوج و زوجه در طی‌ جلسات دادگاه بر سر مواردی مثل حضانت فرزندان، مهریه، نفقه، جهیزیه و… به توافقاتی می رسند.

حضانتی که در جلسات دادگاه بر سر آن صحبت می شود یعنی نگهداری خاص جسمی و روحی از کودک و مربوط به کودکان زیر سن شرعی می باشد. طولانی شدن پروسه طلاق علاوه بر افزودن به مشکلات روحی زوجین، ممکن است باعث بیشتر آسیب دیدن فرزندان نیز بشود؛ برای همین پیشنهاد می شود از بهترین وکیل طلاق در کرج یا محل زندگی تان درخواست کمک کنید تا علاوه بر عدم نیاز به شرکت در جلسات دادگاه، روند این اقدام حقوقی زودتر پیش برود.


شرایط حضانت فرزند در طلاق توافقی در قانون اسلامی

مسئله ی حضانت فرزند در طلاق توافقی جزو مواردی است که زوجین بر سر آن تصمیم می گیرند؛ برای مثال زوجه می تواند با بخشیدن تمام یا بخشی از مهریه اش بر سر حق‌ حضانت فرزند مذاکره کند یا زوج می تواند با بخشیدن خانه مسکونی اش (که حتی در توقیف اموال زوج به عنوان مهریه زوجه جزو توقیفات نیست!)، بر سر موضوع حضانت فرزندانش مذاکره کند. اما زمانی که طرفین نتوانند بر سر این موضوع به نتیجه ای برسند، باید با شرکت در جلسات دادگاه و ارائه دلایل و مدارک کافی، گرفتن این تصمیم را بر عهده قاضی بگذارند.


حضانت قانونی فرزندان تا چه سنی با والده است؟

براى نگهدارى طفل، مادر تا دو سال از تاریخ ولادت او اولویّت خواهد داشت. پس از انقضاى این مدت، حضانت با پدر است مگر نسبت به اطفال اُثاث که تا سال هفتم، حضانت آن ها با مادر خواهد بود. بر اساس ماده 1169 قانون مدنى ایران که در بالا ذکر شده است: الویت حضانت قانونی فرزندان در زمانی که نکاح جاری است تا دو سال اول با مادر می باشد و در صورت طلاق، این اولویت تا هفت سال افزایش می یابد؛ لازم به ذکر است که این عدد در قانون جدید هم شامل کودکان دختر و هم شامل کودکان پسر می شود.

بدیهی‌ است که بعد از اتمام این هفت سال، اولویت حضانت فرزندان با زوج است، مگر اینکه شرایط طور دیگری ایجاب کند. برای مثال در طلاق های توافقی می تواند بر سر حضانت فرزندان مذاکره کرد یا در صورت اثبات عدم تمکین مالی برای حمایت از فرزندان یا اثبات اعتیاد زوج یا عدم سلامت روانی وی، می توان حاضن فرزندان شد.

بی شک فرد غیر متخصص برای جمع آوری مدارک و اثبات این اتهامات، با مشکلات متعددی بر می خورد؛ استخدام بهترین وکیل کرج یا محل زندگی تان علاوه بر تسهیل روند اثبات از نظر کوتاه شدن بازه زمانی پرونده طلاق، می تواند بسیار مفید واقع شود.

بعد از رسیدن فرزندان به سن شرعی (در دختران نه سال تمام و در پسران پانزده سال تمام)، حضانت خاص والدین برطرف شده و والد تنها به عنوان سرپرست تا هجده سالگی بر فرزندان نظارت می کند؛ همچنین بعد از رسیدن به سن شرعی، خود فرزند سرپرست خود را انتخاب می کند.


مراحل حضانت فرزند در طلاق توافقی

در قانون اسلامی در طلاق توافقی دو حالت برای اخذ حضانت فرزند وجود دارد:

حالت اول: زوجین خودشان قبل از جسات دادگاه و شروع مراحل طلاق به نتیجه ای ضمن حضانت برسند که این تصمیم برای دادگاه محترم است؛ البته شرط قابل توجه این است که نباید تساوی بین تعداد روز هایی که فرزند با والد و والده است، بر قرار باشد؛ طبق قانون، فرزند باید پنج تا شش روز هفته را با کسی که حضانتش را تقبل کرده است، باشد و تنها یک یا دو روز را با والد یا والده اش بگذراند.

بعد از رسیدن به نتیجه سر مهمترین مسئله یعنی حضانت فرزند، باید به مسائلی چون نفقه، مهریه و جهیزیه به توافقی رسید و توافق نامه ای تنظیم کرد.

مرحله بعدی طلاق توافقی، ثبت نام طرفین در «سامانه تصمیم» است. سپس باید از این سامانه نوبت مشاوره بگیرید و طی این جلسات باید مشاور متقاعد شود که صلاح طرفین، طلاق است؛ تعداد جلسات مشاوره، بین 4 تا 8 جلسه متغییر است و مشخص کردن تعداد قطعی این جلسات برعهده متخصصین مشاوره می باشد.

پس از گذشت 45 روز از آخرین جلسه مشاوره و اخذ رأی عدم امکان سازش، نوبت ارسال دادخواست است؛ دادخواست طلاق توافقی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ممکن است. بعد از دریافت تاریخ دادگاه، باید طی جلسه دادگاه توافقات خود برای قاضی شرح داده شود؛ نتیجه در اینجا به دو شکل ممکن است:

الف) دادنامه جاری شدن صیغه طلاق صادر شود.

ب) در صورت تشخیص قاضی بر وجود دلایل برای ادامه زندگی مشترک، پرونده به شورا ارجاع داده می شود.

در حالت دوم، زمان دادرسی دوباره به پرونده شما بین 45 روز تا دو ماه طول خواهد کشید؛ این اتفاق طی جلسات دادگاه تکرار می شود تا در نهایت دادنامه طلاق صادر شود. در آخر طرفین با ارائه مدارک هویتی و این دادنامه به دفترخانه ثبت طلاق مراجعه کرده و صیغه طلاق جاری می شود.

حالت دوم: خود دادگاه بر اساس‌ شرایط، مدارک و قوانین رأی بر حضانت فرزندان می دهد؛ در بخش های گذشته قانون مربوط به سن و حضانت فرزندان به صورت کامل شرح داده شد، البته لازم به ذکر است در صورت وجود مشکلات و ایجاب شرایط، این قانون می تواند نقض شود. در این مورد، تعیین اینکه «کدام یک از والدین حضانت بر عهده شان است؟» در طی جلسات دادگاه مشخص می شود.


مدارک مورد نیاز برای اخذ حضانت فرزند و طلاق توافقی

  • مدارک هویتی طرفین، یعنی اصل شناسنامه و کارت ملی
  • سند ازدواج یا رونوشت آن از دفترخانه ازدواج
  • در صورت استخدام وکیل، ارائه وکالت نامه نیز الزامی می باشد

کلام آخر

حضانت به معنای محافظت جسمی و روحی از طفل تا سن شرعی است و تا سن قانونی، حالت سرپرستی را دارد. در بیشتر پرونده های طلاق توافقی، توافق نامه مربوط به حضانت فرزندان، مهریه، نفقه و جهیزیه پیش از جلسات دادگاه تنظیم شده است؛ در مواردی هم که طرفین نمی توانند به توافق برسند،‌ قانون برای آن ها تصمیم می گیرد. بر اساس قانون، الویت حضانت فرزندان دختر و پسر تا سن هفت سالگی با مادر و از هفت سالگی به بعد با پدر است. مدارک مورد نیاز برای اقدام به طلاق توافقی و اخذ حضانت فرزندان شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج می باشد. لازم به ذکر است که این روند حقوقی‌ ممکن است تا ده ماه هم به درازا بیانجامد؛ بنابراین استخدام وکیل در تسریع روند پرونده شما تاثیر به سزایی خواهد گذاشت.

منبع: مستر وکیل   


فرم ارسال نظر

  برترین وکیل   |   وکیل در شیراز  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله