» اهمیت تنظیم لایحه توسط وکیل

اهمیت تنظیم لایحه توسط وکیل

 از یک دعوای کوچک تا یک اختلاس بزرگ، از یک تصادف تا یک طلاق یا دعوا بر سر ارث و میراث یا یک کلاهبرداری و اغفال ممکن است ما را درگیر مسائل حقوقی کند و حتی ممکن است سر و کارمان به دادگاه بیفتد. در این گونه موارد چه چاره‌ای جز دفاع از حق پایمال شده خودمان داریم؟

آیا به حد کافی با ادبیات و مسائل حقوقی آشنا هستیم و می‌توانیم به‌خوبی یک وکیل مجرب از خودمان دفاع کنیم یا نه؟ در دادگاه شما باید در عرض چند دقیقه از خودتان دفاع کنید که این موضوع مستلزم آن است که یک لایحه خوب تقدیم قاضی کنید. اهمیت تنظیم لایحه توسط وکیل، موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم؛ برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.


لایحه چیست؟

 

قبل از تنظیم لایحه ابتدا باید بدانیم لایحه چیست و چه کاربردی دارد؟ لایحه به نوشته‌هایی گفته می‌شود که دو طرف شاکی و متهم در دفاع از خود یا هنگام درخواست از قاضی آن را ارائه می‌کنند. می‌توانید لایحه را خودتان بنویسید یا از یک وکیل درخواست نگارش کنید. اما آیا نسبت به یک وکیل مجرب، از مسائل قانونی اطلاعات کافی دارید؟

می‌توانید چنان لایحه‌ای تنظیم کنید که ورق به سمت شما برگردد و شما پیروز دادگاه باشید؟ اگر می‌توانید شروع کنید، این گوی و این میدان. اما اگر نسبت به توانایی‌های خود در این مورد خاص شک دارید و حتی یک درصد ممکن است طرف مقابل برنده دادگاه باشد و به‌خوبی نتوانید از خود دفاع کنید؛ بهتر است تنظیم لایحه را به وکیل باشی بسپارید.


یک لایحه خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

لایحه در واقع منطق و ادله و شواهد موجود برای اثبات حقانیت شماست. حال اگر برای نوشتن آن اصول مورد نظر را رعایت کنید، ورق به سمت شما بر می‌گردد. اما اگر نتوانید نه تنها حق شما پایمال می‌شود، بلکه حتی ممکن است متضرر یا گناهکار شناخته شوید. گاهی اوقات یک نکته کوچک می‌تواند روند بررسی به پرونده شما را کاملا تغییر دهد. پس باید کاملا آگاهانه با روش تنظیم لایحه آشنا باشید.


نکات مهم تنظیم لایحه

 

یک لایحه خوب که تنظیم آن را یک وکیل مجرب و با سابقه بر عهده دارد باید در مرحله اول شامل مشخصات فردی شما به صورت دقیق، شماره پرونده، دادنامه، دفاعیه، نام شعبه، نام قاضی پرونده، دادگاه و یا دادسرا باشد.

·       لایحه خوب و با کیفیت نه باید خیلی طولانی یا خیلی کوتاه باشد؛ زیرا باید حوصله قاضی را نیز در نظر بگیرید. در واقع وکلا با انواع فرم قضایی و روش تنظیم لایحه، آشنایی کامل دارند و می‌دانند که چگونه اصل مطلب را همراه با تبصره‌ها و ماده‌های گوناگون بیان کنند تا روند رسیدگی لایحه به سرانجام برسد. همچنین لایحه باید به گونه‌ای نگارش شود که تخریب بی دلیل شخص مقابل تلقی نشود.

·       قطعا طرف مقابل شما نیز در دفاع از خود لایحه‌ای را تنظیم و به ادعاهای شما پاسخ خواهد داد. پس ضمن حفظ آرامش و خونسردی خودتان، باید با دلایل منطقی و قانونی به لایحه ایشان نیز پاسخ دهید. پاسخ به لایحه‌ مقابل باید با ذکر شماره، کوتاه، مختصر و مفید باشد. ضمنا نظم دادگاه را هم رعایت کنید!!!

·       لایحه نویسی تخصصی این حسن را دارد که به صورت تایپی و بدون غلط املایی یا نوشتاری جملات تنظیم می‌شود. در واقع در مجموعه‌ وکیل باشی لایحه با روش قانونی و کاملا ویراستاری شده تقدیم مقام قضایی می‌شود و توجه به نکات نگارشی، بولد کردن برخی از عبارات و ادله و شواهد موجود و خط کشیدن زیر برخی از کلمات، در جلب توجه قاضی به لایحه‌ی شما نقش بسیار مهمی دارد.

·       نوشتن لایحه توسط وکیل، باعث می‌شود که کلمات به گونه‌ای مودبانه و کاملا قانونی ادا شوند. اگر لایحه را خودتان بنویسید، ممکن است احساسات شما نظیر خشم و عصبانیت بر قلم‌تان تاثیر بگذارد و آن چنان که باید نتوانید کلام خود را منعقد کنید.

مهم‌ترین بخش یک تنظیم لایحه‌ی خوب که در واقع برگ برنده‌ شما محسوب می‌شود، استناد به قانون است. هرچه بیشتر با قانون آشنا و بر اصطلاحات قانونی و تبصره‌ها و ماده‌های مختلف مسلط باشید؛ می‌توانید با اطمینان خاطر و با اعتماد به نفس منتظر رای دادگاه بنشینید.


نقش وکیل در تنظیم لایحه

 

 نمی‌توان نقش وکلا را در پیروزی دادگاه و کسب رای مطلوب را نادیده گرفت. البته نمی‌توان به هر وکیلی اعتماد کرد. وکیلی که برای تنظیم لایحه خود و دفاع از آن در نظر می‌گیرید؛ ابتدا باید مجرب، با سابقه و البته مستعد در زمینه نگارش و تنظیم لایحه تخصصی باشد. ممکن است ادعاها و مدارک بر علیه شما باشد، اگر وکیل شما یک لایحه با کیفیت تنظیم کند، شاید ورق به سمت شما برگردد و شما برنده‌ی دادگاه شوید.

تنظیم تخصصی لایحه در مجموعه‌ وکیل‌باشی سابقه‌ چندین ساله دارد. در این مجموعه وکلای حقوقی و کیفری پس از مشاوره و مشاهده‌ی ادله و ادعاهای شما می‌توانند درخواست شما را به شیوه‌ی قانونی و کاملا دقیق به سمع و نظر قاضی برسانند.


نتیجه گیری

 

در این مقاله به اهمیت تنظیم لایحه توسط وکیل پرداختیم. لایحه در واقع درخواست شما با توجه به شواهد و قرائن موجود است که اصل مطلب دعوا و دفاعیات شما را به سمع و نظر مقام قضایی می‌رساند. اگر با روش تنظیم لایحه به صورت تخصصی آشنا نباشید، چه بسا ممکن است با آن که حق با شماست گناهکار شناخته شوید. نوشتن لایحه توسط وکیل این امکان را به شما می‌دهد که دقیقا و به صورت قانونی با ادله و شواهد موجود خود را به قاضی تقدیم کنید و پیروزی خود را در دعوی مطروحه تضمین نمایید.

 

فرم ارسال نظر